Menopoz Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Menopoz Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Menopoz Ateş Basması, Ateş basması genellikle göğüs üzerinde, boyun ve yüzde ani bir şekilde hissedilen en yoğun şekildeki sıcaklıktır. Ciltte kızarma ve aşırı terlemeye neden olabilir. Ateş basmalarına diğer hormonsal bozukluklar sıklıkla neden olmakla birlikte, ateş basmaları en sık menopoz (Adet döngüsünün sona ermesi) nedeniyle meydana gelmektedir. Bireye bağlı olarak, ateş basmaları bir haftada birkaç kez veya günde birkaç kez ortaya çıkabilir. Gece meydana gelen ateş basmaları uykunuzu kesebilir.

Menopozda ateş basması belirtileri; Ateş basmalarındaki menopozu düşündüren değişiklikler aslında her adet döngüsünden sonra başlar. Bu nedenle ateş basmaları menopozdan yıllar önce görünebilir. Ateş basmaları her zaman ısı hissedilmesi ile aşağıdaki belirtiler de görülmektedir.
  • Sık sık baş ve boyun bölgelerinden vücut boyunca hareket eden bir sıcakllıktan ötürü oluşan rahatsızlık hissedilmesi
  • Deride kızarıklık meydana gelebilir
  • Gece terlemelerine aşırı terlemede dahil olabilir ve ateş basmaları ile birleşebilir.
  • Çarpıntı (Kalbin düzensiz veya sıkışarak çarpması), bazen buna ateş basması eşlik edebilir.
  • Titreme, üşüme oluşabilir ve onları ateş basması izleyebilir.
  • Ateş basması bulguları herhangi bir uyarı vermeden aniden gelişebilir.
Menopozda ateş basması nedenleri; Ateş basmalarının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak belirti ve bulguları, vücudun termostatı, hipotalamus (Beyin tabanında burun arkasının üst kısım bölgede hormon salgılayan bir bezdir.) işlevini etkileyen etkenlerden kaynaklandığını düşünülmektedir. Bu bölge, beynin tabanında, vücut ısısı ve diğer temel süreçleri düzenler. Menopoz dönemindeki östrojen hormonunun azalması ateş basmalarına neden olan hipotalamik işlevini bozabilir. Tek başına düşük östrojen genellikle ateş basmasını teşvik eder ya da nedenidir diyebiliriz. Genellikle çocuklar ve östrojen seviyesi düşük olanlar tecrübe etmezler. Bunun yerine, östrojenin menopoz döneminde geri çekilmesi ateş basmalarında tetikleyici olabilir.

Menopozda ateş basması risk etkenleri; Menopoz dönemindeki ateş basmaları ya da ateş basmaları tüm kadınları etkilemeyebilir. Ateş basması riskini artıran etkenler aşağıda sıralanmıştır.

Sigara İçmek; Sigara içen kadınların ateş basmasına yakalanma riskleri çok yüksektir.

Obezite; Yüksek vücut kitle indeksi ateş basmasında daha yüksek bir risk etkenidir.

Fiziksel Hareketsizlik; Egzersiz yapılmaması durumu menopozda ateş basmasını daha olası kılacaktır.

Etnisite; Etnik köken de ateş basmalarında etkili olan diğer bir etkendir.

Şikâyetleri; Menopozdaki ani gelen ateş basmalarında kadında meydana gelen ve çok görülen belirtilen uyku sorunudur. Buna ek olarak gece terlemeleri de uyku sorunları ile birleştiğinde ciddi anlamda uykusuz kalmanıza neden olabilir. Zincirleme reaksiyon olarak uykusuzluk ise vücutta sinirlilik, çöküntü ve anksiyete sorunlarına yol açabilir.

Tıbbi Tedavisi; Geleneksel hormon replasman (Yerine koyma), tedavisinde östrojen replasmanmenopoz ile ilişkili olan ateş basmasında rahatlama sağlar. Fakat östrojen bazı tıbbi riskleri olduğu için tedbirli bir şekilde kullanılmalıdır. Östrojen replasman tedavisini seçmeden önce, risklerini ve faydalarını ve işe yararlılığını ve verilen bilgileri iyi anlamaya çalışın. Östrojen tedavisi, ateş basmasında bugüne kadar kullanılagelmiştir. HRT (Hormon replasman tedavisi) olarak bilinen hormon tedavisi östrojen ihtiva eden ve östrojen ile progesteronu (Progestin) kombinasyonu olan tedavileri içerir. Uzun vadeli çalışmalarda ise hormon tedavisi alan kadınların (Kombine progesteron ve östrojen alan) almayanlara nazaran meme kanseri, kalp krizi ve inme riskinde artış meydana geldiği görülmüştür. Sadece östrojen ile yapılan çalışmalarda ise östrojenin meme kanseri ve kalp krizi ile ilgili değil, inme riski ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Buna ilaveten, östrojen tedavisi tek başına rahim iç tabakası kanseri (Endometrium) gelişme riski ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple menopoz döneminde olabildiğince, doğal yollarla menopoz bulgularından kurtulmaya çalışmalısınız.

Menopoz Ateş Basması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akdeniz Ateşi Nedir?

Akdeniz Ateşi Nedir?

Haber Bülteni