Gece Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Gece Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Ateş Basması

Gece ateş basması, yüz bölgesinde başlayan, göğüs ve boyun kısmına, bazen de tüm vücuda yayılan ve aşırı terlemeye yol açabilen bir "sıcak basması" olarak tanımlanır. Bu durum, menopoz dönemindeki kadınların önemli bir bölümünde görülür. Genellikle menopozun ilk yıllarında ortaya çıkar ve bazı kadınların günlük yaşamlarını ciddi şekilde etkilerken, bazılarını hafif şekilde etkiler.

Gece ateş basması ataklar halinde gelir ve bazı kadınlarda bu ataklar çok nadir görülürken, bazılarında günlük atak sayısı ellinin üzerine çıkabilir. Ataklar, bazı kadınlarda birkaç saniye sürerken, bazılarında birkaç dakika devam eder. Özellikle adet öncesi aşırı gerginlik sendromu yaşayan kadınlarda, menopoz dönemine geçişte gece ateş basması daha sık görülür. Bu durum, menopoz dönemine özgü bir belirti olarak kabul edilir. Genellikle menopozun ilk bir iki yılında devam eder ve bu sürenin sonunda kendiliğinden geçer. Ancak, gece ateş basması sürekli devam ederse, mutlaka bir uzman doktor tarafından nedeninin araştırılması gerekir.

Gece Ateş Basması Neden Olur?

Östrojen hormonu, beyin işlevleri üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu etkilerini gösterirken, beyin dokusunda yer alan nörotransmitter maddeleri aracı olarak kullanır. Gece ateş basmasının, beyindeki hipotalamus kısmında östrojen hormonu etkisinin azalması sonucu, beden ısısını ayarlayan "termostat" mekanizmasında nörotransmitter madde dengesinin bozulmasıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Gece Ateş Basması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gece ateş basmasını engellemek ve sıcak havalarda rahat etmek çoğu zaman mümkündür. Bu durumu hafifletmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir.

Gece Ateş Basmasına İyi Gelen Yöntemler

 • Kafein ve Amfetaminden Uzak Durun

  Kafein alımını azaltmak veya tamamen bırakmak, gece ateş basmasını dindirebilir. Aldığınız ilaçlarda kafein olmamasına özen gösterin ve mutlaka doktorunuzla bu durumu konuşun.

 • Östrojen Tedavisi

  Menopoz sırasında azalan östrojen oranını telafi edebilmek için dışarıdan östrojen takviyesi alınmalıdır. Birçok kadın, menopozu rahat bir şekilde geçirebilmek için bu tedavi yöntemine yönelir ve gece ateş basması gibi menopoz belirtilerini hafifletir. Tedavi genellikle yüzde doksan oranında gece ateş basmasını azaltır.

 • Bolca Su İçin

  Vücuda alınan bol su, vücudun serin kalmasını sağlar. Özellikle sporcu içecekleri ve maden suyu, içerdiği elektrolitler sayesinde vücudun ısı kontrolünü devam ettirmesine yardımcı olur.

 • Nefes Alan Pijamalar Giyin

  Keten ve pamuktan üretilen pijamalar giymek, terin buharlaşmasını ve vücudun serin kalmasını sağlayarak daha rahat uyumanıza yardımcı olur.

 • Magnezyum Takviyesi

  Gece ateş basması, stres ve anksiyetenin bir belirtisi olabilir. Çoğu durumda magnezyum takviyesi, rahatlatıcı bir etki sağlar ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Böylece strese bağlı ateş basması engellenir.

 • Aşırı Baharatlı Besinlerden Uzak Durun

  Baharatlar, içerdiği kapsaisin adlı bileşen nedeniyle vücudun fazla ısınmasına ve yanma hissi oluşmasına yol açar. Baharatlı yiyecekleri azaltmak, belirtileri dindirmeye oldukça faydalı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akdeniz Ateşi Nedir?

Akdeniz Ateşi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Yüksek Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Yüksek Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Ayaklara Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Ayaklara Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Menopoz Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Menopoz Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Akdeniz Ateşi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Ateşi Belirtileri ve Tedavisi