Anadolu Ateşi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anadolu Ateşi Türleri ve Özellikleri

Anadolu Ateşi, temelini Anadolu'nun mitolojik ve kültürel tarihinden alan ve Anadolu'nun her yöresinden derlenmiş sayısız halk dansı figürünü ve halk müziğini içinde barındıran temel konsepti medeniyetler buluşması olan Doğunun ve batının buluşmasını hedefleyen özgün bir dans projesidir. Halk danslarını modern dans, bale ve diğer dans disiplinleriyle sentezleyerek tüm dünyaya modern standartlarda bir kültürel şöleni sunmaktadır. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu'nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğini tanıtmayı hedeflemektedir.

Yıllar öncesine dayanan bir hayali gerçekleştirmek üzere 1999 yılında ilk adımını atan Mustafa Erdoğan projesinin tempolu çalışmalarını eski adı olan Sultan's of the Dance adıyla başlattı. İlk olarak gazetelere dansçı aranıyor ilanları verildi. 90 genç 750 aday arasından seçildi ve bir buçuk yıllık zorlu bir çalışma temposuna ilk adım atıldı. Bugün de 8'den 16 saate uzayan çalışmalardı. Kostümlerin hazırlanması ve müzikler tamamlanması büyük bir hızla devam etti. Estetik, egzersiz, masaj uzmanları ve diyetisyenler ile çalışıldı. Yoga ve Strech çalışmaları yapıldı. Tüm çalışmalar halk danslarına ait adımların bale ve modern dansa uyarlanmasıyla devam etti. Dansçılara Anadolu ritmlerinin notasyonu konulu teorik dersler verildi.

Ve 3 Mayıs 2001 tarihinde 3-4 sahnelendikten sonra yurt dışı turnesi planlanan gösterinin, biletlerin aylar öncesinden tükenmesi sebebiyle Türkiye'deki programının uzatılması kararı alındı. 2002 yılında dünya turnesine başlayan Anadolu Ateşi, 97 ülkede 4000 gösteri ile 40 milyonu aşan sanatsevere ulaştı. Bugüne kadar yapılan yurt dışı turneleri ve tanıtım çalışmaları neticesinde dünya üzerindeki sayılı dans topluluklarından biri olarak gösterilmeye başlanan Anadolu Ateşi, ulusal kültürümüzü evrensele taşıyan görkemli bir projedir. Ülkemizin büyük organizasyonlarında Eurovision 2004- Formula 2005-Universiade 2005'te sahne alan topluluk izleyiciler tarafından ilgiyle takip edilmiştir.

Anadolu Ateşi 2001'den bugüne İsrail, Hollanda, Belçika, İsviçre, K. K. T. C., Suriye, İngiltere, Japonya, Avusturya, Katar, Lübnan, Rusya, Gürcistan, Makedonya, Azerbaycan, Ürdün, Sibirya, Romanya, Bulgaristan, Danimarka, Amerika, Macaristan, İtalya, Slovakya, Saray Bosna, Bahreyn, Malezya, Yunanistan, Sırbistan, Hırvatistan, Polonya, Beyaz Rusya, Letonya, Kazakistan, Ukrayna, Kırım, Almanya, Çin, Yeni Zelanda, Tunus, Arnavutluk, Dubai, Slovenya, Filistin, İspanya, Mısır, Fransa, Portekiz, Martinik Adası-Karayipler'de gösterilerini seyircilerle paylaşmıştır.

Anadolu Ateşi ile ilgili dünya basınında sayısı 15 bini geçen haber yapılmıştır. Grup sahnelediği Karadeniz oyunuyla dünyada en hızlı dans eden grubu olarak Guiness Rekorlar Kitabında yerini almıştır. Grubun 250 kişilik dansçı kadrosu aynı anda dünyanın 3 farklı yerinde gösteri yapabilmektedir.

Her yıl Nisan-Kasım arası yaz döneminde Anadolu Ateşi düzenli olarak Antalya Aspendos Arena'da haftada 2 gün sahne almaktadır.

Anadolu Ateşi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Ateş Böceği Türleri ve Özellikleri

Ateş Böceği Türleri ve Özellikleri

Akdeniz Ateşi İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Akdeniz Ateşi İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Ateş Belirtileri ve Tedavisi