Akdeniz Ateşi Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akdeniz Ateşi Nedir?

Akdeniz Ateşi Nedir, Akdeniz ateşi hastalığı ataklar şeklinde görülen göğüs bölgesinde ağrı, ateş, eklem ağrısı ve ateş halinde meydana gelen kalıtsal bir hastalıktır. Görülen bu ataklar üç, dört gün kadar sürer. Atak sona erdiğinde ise rahatsızlığın belirtileri de yok olmaktadır. Diğer atak gelene dek herhangi bir belirti vermemektir. İsminden de anlaşılacağı gibi hastalığın oluşmasında baba veya anneden en az birinde bu rahatsızlığın olması gerekmektedir. Yani bu hastalık genetiktir. Bu hastalık türü çoğunlukla Akdeniz ülkelerinde görülmektedir. Bizde ise Ermenilerde, Araplarda ve Yahudilerde sıklıkla görülmektedir. Akdeniz bölgesinde görüldüğü kadar İç Anadolu ve Ege bölgesinde de sıklıkla görülür. Rahatsızlığın ortaya çıkış zamanı büyük bir ihtimal ile yirmi yaşından önce çocukluk çağındadır.


Akdeniz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Haftada bir defa veya ayda birkaç kez ataklar biçiminde görülmektedir. Atak süresi yetmiş iki saate kadar çıkar. Geçirilen bu ataklara sırasında birtakım bulgular ortaya çıkar.


Eklem Ağrıları


Ayak ve diz bileklerinde ağrı oluşur. Bu ağrıyan bölgelerde şişlik ve kızarma meydana gelir. Göğüs bölgesinde hissedilen ağrının nedeni ise akciğerde oluşan iltihaplanma ile şişliktir. Kişi nefes alıp verir iken ağrının arttığını ve batma şeklinde bir ağrı hissettiğini belirtir ise bunların haricinde daha birçok hastalığın belirtisi olan kusma ve bulantı gibi bulgularda mevcuttur.


Karın Ağrısı


Hissedilen karın ağrısı aşırı şiddetli olabilir. Ağrı göbek çevresinde ortaya çıkar. Hasta ağrıdan kımıldayamaz. Nedeni karın içerisindeki bağırsak gibi organları örtmekte olan zarın iltihaplanmasıdır. Akut apandisit ile çok fazla karıştırılmaktadır. Ameliyat edilir. Aslında vücuda zararı var denemez. Çünkü Akdeniz ateşi hastalığı apandisite sebep olur.

Ateş

İsminden de anlaşıldığı gibi bu hastalık ateşe sebep olur. Hafif ateş artışından kırk dereceye kadar yükselen ateş olabilir. Eğer kontrol altına alınmaz ise kişi havale geçirir.


Akdeniz Hastalığı Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Bu rahatsızlık zaman ile vücudumuzda çeşitli organlarda protein yapısında bir madde olan amiloidin birikmesine neden olmaktadır. Ayrıca biriken bu madde organların fonksiyonlarını yerine getirmesine engel olmaktadır. Vücudumuzda bulunan damarlara da zarar vermektedir. Bu durumda ciddi hastalıklara neden olur. Ayrıca kısırlık ve düşük yapma riski Akdeniz Ateşi hastalarda daha fazla görülmektedir.


Akdeniz Ateşinin Nedeni Nedir?

Bu hastalığın tam nedeni nedir bilinmiyor ancak rahatsızlığın meydana gelmesine sebep olan gen bulunmuştur. Bu hastalık kalıtsaldır. Soya çekim özelliğindedir. Anne ile babada bu hastalığın sebebini açıklamaktadır.


Akdeniz Ateşi Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Bu rahatsızlığa yol açan gen bulunduğundan dolayı bu tanısını net olarak koymak için genetik inceleme yapılmaktadır. Ancak henüz kullanılan bir yol değildir. Ayrıca çok da pahalıdır. Bu yüzden kişinin vermiş olduğu bilgiler uzmanın yaptığı testler ve muayeneden sonra kesin tanı konur. Bunun yapılabilmesi için uzmanın bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Ailede bu rahatsızlığın olup olmadığı ailenin ırkında görülme semptomları tanı koymada yeterli olmaktadır.


Akdeniz Ateşi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaç vardır. O ilaç da kolşisindir. Bu ilaç ağrı süresinin kısalmasını, ağrı şiddetinin azalmasını ve atakların gelme süresinin uzamasını sağlamaktadır. Oldukça faydalı ve etkilidir. Başarı oranı yüksek olduğundan kullanılması gerekir. Bu ilaç ağrı kesici değilidir. Rahatsızlığı tedavi edicidir. Amiloid hastalığının oluşumunu da engeller. Böylece çok ciddi sağlık sorunları görülmemiş olur.

Akdeniz Ateşi Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Haber Bülteni